Weed Prices are Getting HIGH!

Weed Prices are Getting HIGH!

bharris

Cannabis costs are not immune to inflation it seems. As the cost of gas and food increases, so does the cost of my monthly cannabis stash. So what I thought I would do in this short post is show one way of getting more mileage out of your MMJ supply.

photo of marijuana edibles on dark background
Photo by Kindel Media on Pexels.com

Here is one way I am trying to lower my costs. First I start by shopping for sales on concentrates. Concentrates, for me, last the longest out of all forms of cannabis. An eighth of flower only gets me about 4 days. The same goes with edibles that I get from a dispensary. I may get 2 weeks from one vape cart. But when it comes to concentrates, I can get almost 3 weeks from one gram. Yes yes…I know that is going to vary from person to person, but this is MY experience. So if I can find a concentrate on sale, it is one way for me to curb some of the inflationary pain.

Then secondly, I have tried to find concentrate syringes on sale. Some of our local dispensaries have sales for 1 gram in a syringe for $30-$35. When I find them at that price, I get one and then come home and use the concentrate to make my own homemade edibles.

In our part of the Country, 100mg of edibles cost @$20 to $25 (10, 10mg pieces). That would last me about 5 days, at the most. So if I can find a syringe of concentrate for $30-$35 on sale (even $45), I can now turn that into at least 40 gummy bears. Doing simple math, if I yield 40 gummies, that equates to about 25mg per edible, more than double the amount in each edible from a dispensary and 4 times the amount of edibles for the price.

How can that not be a great deal? More potent edibles and more edibles for the same cost of edibles being sold from a dispensary, assuming you can make them yourself at home. And if you need help making your own edibles, this is the recipe I use and have found to be fairly simple.

1 packet of gelatin, 1 box of flavored jello, ½ tsp of Lecithin, ½ tsp of corn starch and 1 gram of concentrate (liquid form). The steps to follow can be found in this video link on YouTube.

I hope this helps you and allows your MMJ dollars to go a little further in these trying times. Let me know if you try the homemade edibles and how they worked for you.